Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Marek Idziaszek
Marek Idziaszek to jeden najciekawszych śląskich artystów nieprofesjonalnych średniego pokolenia. Jest jednym z niewielu twórców, którzy zdołali wyzwolić się spod wpływów i wypracować własny, indywidualny styl. Maluje wyłącznie na szkle, konsekwentnie realizując tematykę związaną z Górnym Śląskiem.

Marek Idziaszek w latach osiemdziesiątych XX wieku zetknął się z grupą plastyczną „Bielszowice”. Po nieudanych próbach tradycyjnego malarstwa olejnego postanowił spróbować innej techniki – artysta maluje na szkle. Nie jest to jednak malarstwo korzystające z tradycyjnych wzorów ludowych znanych między innymi z folkloru góralskiego. Inna jest zarówno technika, jak i tematyka.

Rocznie Marek Idziaszek tworzy niewiele prac – dwie, trzy, a czasami tylko jedną. Długo dojrzewa pomysł, autor musi najpierw dokładnie przemyśleć temat, a później zastanowić się, jak najlepiej oddać go na szklanym podobraziu. Długi jest również sam proces malowania, gdyż farby zachowują się zupełnie inaczej niż na płótnie, ale też najpierw musi powstać szkic, następnym etapem jest nanoszenie konturów – pomału, dokładnie i z namysłem, gdyż później nic nie będzie można dodać ani uzupełnić, po nałożeniu następnej warstwy nic nie można już poprawić.

Marek Idziaszek stara się zapisać Śląsk odchodzący, wręcz ginący, oraz wskazywać zachodzące zmiany. Unika jednak megalomanii i patosu, jego Śląsk jest swojski, bezpośredni, czasami taki, jak za oknami „familoków”, często taki, jakiego w natłoku codziennych zajęć nie zauważamy.

Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl