Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Rolf Niczky
(Monachium 1881 - Klais 1950)
Artysta niemiecki; portrecista, ilustrator i grafik, syn monachijskiego malarza Eduarda Niczky. Przynajmniej od 1902 mieszkał w Monachium. W 1909 odwiedził Berlin. Studiował w Monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych, należał do kręgu uczniów Franza von Stucka. Przyjaźnił się z Wassilym Kandinskym i był członkiem założonej przez niego grupy "Phalanx". Po I wojnie światowej, w 1919 wyjechał do Berlina, gdzie pozostał na dłużej. W latach trzydziestych zamieszkał w małej miejscowości Klais położonej w pobliżu Garmisch-Partenkirchen w Bawarii. Dzięki cechującej go elegancji w sposobie bycia i urokowi osobistemu zyskał wówczas przydomek "barona von Klais". We wcześniejszym, monachijskim okresie artysta obok malarstwa olejnego zajmował się ilustratorstwem, grafiką użytkową i projektowaniem plakatów. W latach dwudziestych wydał tekę kolorowych litografii "Hühnerhof". Znany był także jako projektant plakatów i ilustracji z zakresu mody i sportu. Jego obrazy olejne to głównie portrety, które traktował czasem na sposób rodzajowy. Cechuje je gładka powierzchnia, jasny koloryt i specyficzny realizm, charakterystyczny dla nurtu "nowej rzeczowości" w międzywojennej sztuce niemieckiej.

Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl