Bartosz Kokosiński pierwszy już po raz trzeci!

Wernisaż: 2017-12-13 19:00


Laureatem Kompasu Młodej Sztuki - siódmej już edycji - został Bartosz Kokosiński. Znalazł się na czele rankingu po raz trzeci - w 2014 roku ex aequo z Ewą Juszkiewicz. Otrzymał główną nagrodę, 10 tys. zł, ufundowaną przez Fundację Banku Millennium.

W ciągu ostatniego roku jego prace można było oglądać w wielu miejscach, m.in. w CSW Zamek Ujazdowski, na wystawie indywidualnej Wspólnota wyobrażeń o gęstości w sopockiej PGS, w galerii Białej w Lublinie (z Pawłem Matyszewskim), w warszawskiej Galerii Monopol i Kunstmuseum Solingen.
Jego „obrazy pożerające rzeczywistość" to nowa jakość w polskiej sztuce. Na drugiej pozycji znalazła się Katarzyna Karpowicz. W przeciwieństwie do Kokosińskiego obce są jej artystyczne rewolucje. Głosowały na nią głównie galerie komercyjne, co pokazuje potencjał rynkowy jej prac. Trzecia pozycja należy do performerki i malarki Honoraty Martin. W tym roku zwyciężyła w prestiżowym konkursie Spojrzenia 2017 Deutsche Banku.    
Jak powiedziała Kama Zboralska: Z perspektywy tych lat można odpowiedzialnie stwierdzić, że rankingi, w których biorą udział najlepsze galerie publiczne i prywatne są odzwierciedleniem rzeczywistej pozycji jaką zajmują poszczególni artyści w świecie sztuki. Bez wątpienia czołówka KS i KMS jest czołówką najlepiej sprzedawanych artystów współczesnych.  
Fundacja Banku Millennium jest partnerem Kompasu Młodej Sztuki już od kilku lat. Podstawową rolą rankingu jest działanie na rzecz budowy profesjonalnego rynku sztuki w Polsce oraz edukacja na temat trendów w sztuce. Wpisuje się to w misję fundacji, której jednym z filarów działalności jest edukacja kulturalna. Koncentrujemy się na wspieraniu wydarzeń artystycznych, które mają walor edukacyjny np. prezentują aktualne kierunki w sztuce czy też przybliżają temat inwestowania w sztukę. Wybór takiej tematyki wynika z prawie 30 letniej tradycji wspierania kultury przez Bank Millennium. Bank jest mecenasem kultury 360°- promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: muzykę, malarstwo, rzeźbę, film, teatr, fotografię, literaturę i performance. Propagowanie dorobku młodych polskich artystów - uczestników rankingu Kompas Młodej Sztuki jest kolejnym elementem wspierania kultury w tak szerokim zakresie -  powiedziała Iwona Jarzębska, Prezes Fundacji Banku Millennium.
Lista młodych artystów - KMS 2017 tradycyjnie już została ułożona przez właścicieli bądź szefów czołowych polskich galerii sztuki współczesnej takich jak: CSW Zamek Ujazdowski, Galeria Foksal, CSW Łaźnia, BWA Zielona Góra, Galeria Kronika, poznański Arsenał oraz Galeria Starmach, Zderzak, Piekary, lokal_ 30, Propaganda, Le Guern, Artemis i Art Agenda Nova. Twórca wymieniony jako pierwszy otrzymuje 5 punktów, drugi - 4, trzeci - 3 itd. Suma punktów decyduje o ostatecznej pozycji w rankingu. Istotna jest również liczba rekomendacji, czasem taka sama przy znacznej różnicy w punktacji.Galeria prac


Powrót